Jdi na obsah Jdi na menu
 


Charakteristika

29. 8. 2006

          

Faraon je velmi ostražitý, inteligentní, hravý a přátelský pes. Typickou vlastností faraona je schopnost v jakékoliv situaci a podmínek se samostatně rozhodnout. Stále větší a větší oblibu u chovatelů si získává pro svou vrozenou ostražitost. Ke svému okolí je neustále ostražitý. Bez problémů zachytí neobvyklý pohyb či neidentifikovatelný zvuk a ihned započne bránit své teritorium štěkotem. Velká samostatnost tohoto psa v rozhodování v neobvyklých situacích je důsledkem dlouhodobého vývoje plemene, které využívalo po dlouhá tisíciletí svou inteligenci k tomu, aby přežilo. Jeho instinkty, vytvářené po tak dlouhou dobu se patřičně vryly do jeho charakteru, z čehož vyplývá i jeho velmi silný lovecký pud. Při lovu velmi rychlý a ostražitý. Loví pomocí čichu a zraku, pro lov z blízka používá i sluch. Malťané lovili s faraonskými psy i v noci. Jejich ostrý zrak a sluch z nich dělají vynikající, nejen noční, lovce. I přes tyto vryté lovecké pudy to však neznamená, že soužití faraónského psa s dalšími domácími zvířaty není možné. Avšak musí se s tím začít již od raného štěněčího věku. Staršího psa je to také možné naučit, ale je zapotřebí věnovat tomuto cvičení velkou dávku trpělivosti.

Faraon se nevyznačuje pouze svým charakteristickým a nezaměnitelným vzhledem, ale i svou výjimečnou povahou. Jak vyplývá z již zmíněných povahových vlastností, faraónský pes není pro každého, jelikož každému nemusí jeho "přírodní" povaha vyhovovat a naopak, ne každý může "faraónovi" dopřát ideální podmínky pro jeho spokojený život. Pokud si pořídíte tohoto psa, měli byste mít k němu svým způsobem citlivý a klidný vztah a respektovat zvláštní povahové rysy získané jeho samostatným vývojem. "Páníček" by také měl být sportovně založený, jelikož "faraóni" milují dlouhé procházky, běh či jízdu na kole v přírodě. Faraonští psi nepohrdnou ani dostihovou či coursingovou dráhou, která je pro ně jako stvořená.

Faraónský pes nebývá zpravidla agresivní, ale pokud se cítí být ohrožen a je narušeno jeho teritorium cizím vetřelcem, projeví se svou výhružností. Od cizích lidí si udržuje odstup, a pokud si cizí osoba nezíská jeho náklonnost hned na poprvé, tak zpravidla ji nezíská již nikdy. Při přímém kontaktu s cizí osobou ustupuje do ústraní, což je často označováno jako plachost, ale jedná se zase o dědičný instinkt, který se vytvářel dlouhodobým vývojem. Vždy si ihned utvoří vlastní názor na danou situaci, podle které se rozhodne. Všechny tyto charakteristické vlastnosti faraonů nelze nijak potlačit či dokonce odstranit, ale právě tyto povahové rysy dělají z faraónského psa to, čím je.

Pokud se podíváte faraonovi do tváře, poznáte hned co po Vás chce. Jeho mimické výrazy v obličeji, postavení uší, pohled či dokonce hlasový projev, který je tvořen bohatou škálou tónů různé délky a intenzity hovoří za vše. Vyjadřuje tak nejen velkou náklonnost ke svému pánovi, ale i běžnou komunikaci např. v "rodinném kruhu". Je také velmi vnímavý a sleduje své okolí a naslouchá, kdo a co povídá.

S výchovou tohoto plemene, je postup svým způsobem složitější a odlišný od klasického a známého výcviku. Přes všechny jeho povahové vlastnosti je obdařen i špetkou tvrdohlavosti, avšak lze ho naučit poslušnosti, ale zase jenom s trpělivostí a pochopením. Nemá rád velký nátlak, proto musíme upustit od běžného postupu výchovy. Až se sblížíte se svým faraonským psem, poznáte, že udělá co po něm chcete bez jakéhokoliv tlaku a přemlouvání, a to jen aby udělal svému pánovi radost.

Použitý text pochází ze stránky casopis.planetazvirat.cz .