Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie plemene

4. 9. 2006

Faraónský chrt je jedno z nejstarších plemen. Historie tohoto plemene sahá až několik tisíce let do naší minulosti. Je známo, že vyobrazení Anubise se šakalí hlavou, egyptského boha zemřelých, jsou okolo 7500 let stará a je téměř stoprocentní, že se jedná o hlavu faraónského psa. I když podoba dnešního faraona a psů vyobrazených na starých egyptských freskách je naprosto stejná, není faraónský pes přímým potomkem těchto starodávných psů. Původní faraónští psi byli chováni výhradně k lovu a to např.: gazel či antilop. Existují i domněnky, že prapředkem faraóna je šakal. Egyptská říše postupem času zanikla a s ní i faraónský pes, a tak se po dlouhou dobu myslelo, že faraónský pes úplně vyhynul.

Avšak jednoho krásného dne byl na ostrově Malta úplnou náhodou objeven pes, který se naprosto podobal tisíce let starým malbám faraónských psů, kteří jsou vyobrazeni v egyptských pyramidách a jiných historických památkách. Plemeno se na ostrovy dostalo s největší pravděpodobností díky kupcům, kteří cestovali mezi Egyptem a Maltou. Zatímco staroegyptští psi vyhynuli, tak faraónský pes se na Maltě usadil a přežil přes tisíce let. Za tak dlouhou dobu se v některých věcech nejspíš změnil, ale v jediné a to zřetelně jasné věci zůstal nepozměněn, a to ve svém vzhledu. Je to přisuzováno Malťanům, že si zachoval svůj nádherný vzhled i přes tak dlouhou dobu a že se tato velmi vzácná a ušlechtilá rasa dochovala ve stejné podobě jak ji známe ze staroegyptských maleb.

Faraónský pes již nesloužil jako lovec gazel a antilop, ale přesto mu lovecký "úděl" zůstal. Malťané ho používali k chytání králíků. Od tohoto "povolání" je odvozen i jeho původní název a to Kelb tal Fenek, což v překladu znamená něco jako "maltský králičí pes".

Do Evropy byl první pes dovezen někdy v šedesátých letech. Byli to manželé Blockovi, kdo objevil tohoto psa na ostrově u rolníků a následně ho exportovali do Velké Británie, byl to první faraón v celé Evropě a nesl jméno Bahri of Twinley. K tomuto prvnímu exportu následně přibyla fenka a byl započat nový chov, avšak nejen tito první dva psi, ale i ostatní museli podstoupit dlouhý "proces", než mohli být převezeni do Evropy. Každý exemplář musel být pečlivě vyhledán a vybrán z celého ostrova s následnou půlroční karanténou. Pro export tohoto plemene byla obětována spousta času, námahy, ale i finančních investic, a to vše se neobešlo bez spousty problémů, které se musely řešit. Již z toho je zřejmé, že se jedná o velmi zvláštní a vzácnou rasu.

Text převzat ze stránky casopis.planetazvirat.cz